Globus

Nazwa globus pochodzi z łacińskiego słowa oznaczającego kulisty i zmniejszony w konkretnej skali model Ziemi lub innych ciał niebieskich. Na powierzchni globusu odwzorowana jest jako rzut środkowy powierzchnia planety. Współczesne globusy to głównie doskonały ponadczasowy marynistyczny prezent, niepowtarzalny żeglarski upominek.

Jest to swego rodzaju mapa, która z punktu widzenia kartografii zachowuje Globuswszelkie cechy oryginału, np. Ziemi – odległości, powierzchnie, kąty, itd. W jednakowej, określonej skali. Globusy najczęściej wykonywane są o treści fizycznej (rzeki, góry, doliny, oceany, morza, itd.) lub politycznej (państwa, miasta, regiony). Wykonywane są również globusy tematyczne (np. klimatyczne).

Twórca pierwszego globusu, ok. roku 150 p.n.e. był Krates z Mallos – globus jego z hipotetycznym rozmieszczeniem lądów przedstawiał cztery półokrągłe wyspy. Pierwszy arabski globus pochodzi z roku 1080.
Jednym z najsławniejszych globusów jest Globus M. Behaima z 1492r., zwany również Globusem Jagiellońskim. Globus jego autorstwa z 1510r. jest jednym z pierwszych na którym oznaczono Amerykę. Globus był nieodłącznym elementem każdej kajuty kapitańskiej w trakcie wielu wieków morskich podbojów.

Facebooktwitterpinterestlinkedinyoutubetumblrinstagramflickrfoursquare